Būvakustikas parametru un terminu skaidrojums
Vispārējā akustika
Skaņa – mehāniskas enerģijas izplatīšanās viļņu veidā. Cilvēki ar nebojātu dzirdi spēj uztvert skaņas viļņu svārstību diapazonu no 20 Hz līdz 20 kHz.
Troksnis – konkrētā brīdī negribēta skaņa. Jebkura skaņa, arī muzikāla, vienlaikus var būt troksnis citiem, ja tā ir traucējoša.
Periods T (s) – laiks, kurā noris viena skaņas viļņa pilns cikls.
Frekvence (Hz) – skaņas viļņu svārstību pilnu ciklu skaits laika vienībā (sekundē).
Hz hercs – frekvences mērvienība.
λ (m) [lambda] – skaņas viļņa garums.
ms – milisekundes. Akustisko procesu pētīšanai kā laika mērvienību parasti izmanto sekundes tūkstošdaļu.

Skaņas spiediens – skaņas spiediens ir Lasi vairāk...
atšķirība starp kopējo spiedienu un statisko (atmosfēras) spiedienu. Mērvienība Paskāls (Pa).

SPL (dB) – sound pressure level, jeb skaņas spiediena līmenis.
dB – decibels, skaņas spiediena līmeņa mērvienība, logaritmiski vērtējama skaņas spiediena attiecība pret dzirdamības slieksni – skaņas spiedienu 20 µPa. Skaņas spiediena attiecības mērvienība – bels nosaukta par godu telefona izgudrotājam Aleksandram Belam. Praksē lieto bela desmitdaļas – decibelus.
dB(A) – mērvienība skaņas spiediena līmenim pēc A korekcijas līknes (pielīdzināta cilvēku dzirdei).
dB(C) – mērvienība skaņas spiediena līmenim pēc C korekcijas līknes.
dB(Z) – mērvienība nekoriģētam (reālam) skaņas spiediena līmenim. [/read ]
Skaņas izolācija
R (dB) – skaņas izolācijas rādītājs noteiktā frekvenču joslā.
Rw (dB) – normalizētais skaņas gaisā izolācijas indekss – lielums, kuru nosaka, izmantojot laboratoriskos mērījumus vai aprēķinus, izmantojot skaņas izolācijas vērtības frekvenču joslās no 125 -3150 Hz.
R’w (dB) – faktiskais normalizētais skaņas gaisā izolācijas indekss – lielums, kuru iegūst, izmērot skaņas izolāciju reālajos apstākļos, un kurš ietver skaņas izplatību pa blakusceļiem. Praktiski visās ēkās skaņas viļņi izplatās arī pa apkārtceļiem. Lasi vairāk...
Ctr (dB) – transporta (satiksmes) trokšņa spektrālais korekcijas koeficients.
Rw+Ctr (dB) – teorētiskais lielums, kuru izmanto ēkas ārējo norobežojošo konstrukciju skaņas izolācijas projektēšanai.
R’tr,s,w (dB) jeb R’w+Ctr – lielums, kuru izmanto, novērtējot skaņas izolāciju starp telpu un ārējo teritoriju – ēkas ārējās norobežojošās konstrukcijas un tās elementu skaņas izolāciju.
C50-3150 (dB) – zemo frekvenču ietekmes pielāgošanas koeficients, kas ir aktuāli elektroakustiski atskaņotai mūzikai.
Telpu akustika
Reverberācijas laiks RT60 (s) – laiks, kurā pēc skaņas avota izslēgšanas skaņas spiediena līmenis samazinās par 60 dB. RT60 ir fundamentālais telpu akustikas parametrs, ar ko tiek primāri vērtēts telpu skanējums.

T30 (s) – reverberācijas laiks skaņas dzišanas intervālā no -5 dB līdz -35 dB, ekstrapolēts līdz -65 dB jeb reizināts ar 2, lai pielīdzinātu pie RT60. Šo rādītāju pielieto akustikas standartos un būvnormatīvos. Lasi vairāk...
EDT (s) – reverberācijas laiks skaņas dzišanas intervālā no 0 dB līdz -10 dB, ekstrapolēts līdz -60 dB. EDT atbilst subjektīvam reverberācijas laika vērtējumam. Salīdzinot EDT ar T30 var veikt secinājumus par skaņas enerģijas izkliedes vienmērīgumu vai nevienmērīgumu.
C80 (dB) – telpas punktā uztvertās agrīnās (līdz 80 ms) un vēlīnā (pēc 80 ms) laikposma skaņas enerģiju attiecība. Rādītājs raksturo muzikālas skaņas uztveramo skaidrību attiecīgā telpas punktā.
C50 (dB) – līdzīgi kā rādītājs C80, tikai skaņas enerģiju attiecība tiek aprēķināta 50 ms laika posmā. Rādītājs raksturo runātas skaņas uztveramo skaidrību attiecīgā telpas punktā.
LF – telpiskuma koeficients. Klausītāja uztvertās sānu skaņas enerģijas un visas skaņas enerģijas attiecība 80 ms laikposmā, kas apraksta skaņas avota platumu.
RASTI (%) – “ātrais” runas pārvades indekss. Saskaņā ar IEC60268-16 standartu, 4. versija, kas pieņemta 2011. gadā, rādītājs RASTI vairs nav akceptēta metode runas saprotamības mērījumiem. Pamatojoties uz šobrīd spēkā esošo standartu, tiek pielietots STI parametrs, kurš ietver plašāku frekvenču diapazonu un ir precīzāks nekā rādītājs RASTI. No praktiskā viedokļa RASTI parametra prasības ir tikpat labi attiecināmas uz STI prasībām, tāpēc LBN 016-15 sakarā RASTI vietā var lietot STI. STI izmanto šādu vērtēšanas skalu, kura ir identiska RASTI parametram:
-
-
- mazāk par 30 % – slikti;
- no 30 % līdz 45 % – vāji;
- no 45 % līdz 60 % – apmierinoši;
- no 60 % līdz 75 % – labi;
no 75 % un augstāk – teicami.
NR – trokšņa reitings. Raksturo pieļaujamo telpas ambientā trokšņa līmeni (dB) oktāvu frekvenču joslās.
Psihoakustika
Psihoakustika ir akustikas nozare, kas pēta kā cilvēki uztver skanisku informāciju. Akadēmiskās studijās psihoakustikas tēmas parasti sākas ar dzirdes orgāna – auss uzbūves apgūšanu. Cilvēku dzirde nav lineāra – mūsu dzirdes jutība frekvenču joslās nav vienāda, zemos toņus (frekvences) mēs sadzirdam vājāk nekā vidējo frekvenču apgabalu. Vislielākā jutība cilvēku dzirdei ir 2-4 kHz frekvenču joslā.
Psihoakustikas pamatā ir psihometriskie testi, kuros noskaidro dzirdamības sliekšņus, skaļuma uztveri, skaņas avota lokalizāciju u.c.
Lasi vairāk...
Ļoti svarīgi zināt, ka vienādas intensitātes, bet dažādas frekvences cilvēki dzird dažādā skaļumā – visklusākās ir zemās frekvences, vislabāk saklausāmās ir vidēji augstais frekvenču apgabals 1500 – 3000 Hz.
Skaļuma uztveres dažādība ir apkopota standartā ISO 226 (2003). Grafiskā veidā tas izskatās šādi:
