Apskaņošana un Apgaismošana

Izrādes bez skaņas un bez gaismām nevar notikt

Apskaņošana

Vēsturiski mūziķi spēlēja instrumentus to dabiskā skaļumā (intensitātē). Ja bija nepieciešams iegūt lielāku skaļumu, orķestrī palielināja izpildītāju skaitu. Slavenais komponists Rihards Vāgners dubultoja orķestra mūziķu skaitu līdz 90, Mālera 8. simfonijas atskaņošanai ir nepieciešami 120 mūziķi.

Līdz ar elektro tehnikas attīstību tika radīti jauni mūzikas instrumenti kā elektriskā ģitāra, elektriskās ērģeles un citi, kas varēja skanēt tikai ar audio pastiprinātāju palīdzību.

Mūsdienas nav iedomājamas bez skaļruņiem – telefoni, datori, televizori atskaņo visu informāciju ar skaļruņu un pastiprinātāju palīdzību. Skolu klasēs ir video ekrāni, aktu zālēs runātājiem ir mikrofoni, konferenču telpās nereti tiek nodrošināta tulkošana vairākās valodās.

Apskaņošana nepieciešama arī koncertzālēs, jo mūsdienu komponisti veido skaņdarbus, apvienot kopējā skanējumā klasiskos mūzikas instrumentus ar elektroniski radītu skaņu. Jaunākās apskaņošanas tendencēs uzsvars ir uz telpisko skanējumu, kas praktiski izpaužas kā daudzkanālu sistēmas. Lasi vairāk...

Telpu apgaismošana

Vajadzība pēc apgaismojuma telpās ir acīmredzama, taču tieši acīmredzamo, kas nereti ir būtisks, bieži atstāj bez ievērības. Nevainojams gaismojums, tāpat kā nevainojams skanējums, visbiežāk netiek apzināts, tomēr tas ir viens no noteicošajiem faktoriem, kas veido iespaidu par telpu.

Nevainojama apgaismojuma pamatnosacījums ir korekta gaismas ķermeņu izvēle un pārdomāts novietojums. Rūpīgi izstrādāta, pasākumam piemērota apgaismojuma instalācija ir veiksmīga projekta neatņemama daļa, kuras plānošana jāuztic profesionāļiem, kas zina un izprot gaismas ietekmi uz sajūtu orgāniem.

Ne mazāk nozīmīgs par akustisko komfortu ir vizuālais komforts, ko nosaka tieši telpas apgaismojuma kvalitāte, kura, savukārt, ir saistīta ar psiholoģisko un fizisko labklājību.

Telpas apgaismojuma primārā funkcija ir redzamības nodrošināšana. Taču tas nav vienīgais kvalitatīva telpas apgaismojuma nosacījums. Nepiemērots apgaismojums telpā ne tikai negatīvi iespaido redzi, tas spēj izraisīt izmaiņas cilvēka neiroķīmiskajos procesos, radot ietekmi uz emocionālo stāvokli, kognitīvo darbību, miega un nomoda ciklu. Tāpēc visa veida telpu apgaismojuma risinājumi rūpīgi jāizstrādā, lai nodrošinātu vizuālo komfortu gan darba vidē, kur daudzi cilvēki pavada lielāko nedēļas daļu, gan mājokļos, gan telpās ar citu funkcionalitāti.Lasi vairāk...